Terminator-Genisys-Emilia-Clarke-Arnold-Schwarzenegger

If last night’s awards ceremony sucked away your will to go back to the movies, if you slogged through another year of Oscar avoiding genre films for the same old flat dramas, and you are looking for an awards event closer to the films and film roles we discuss year round here at borg.com, you may want to start following the Saturn Awards.  In the shadow of the 88th annual Academy Awards presentation this weekend, the 42nd annual Saturn Award nominations were announced.  And we couldn’t be happier with how closely the nominations line up with our borg.com Best of 2015 winners.

Nominated productions we loved this year include Ex Machina, Bone Tomahawk, Terminator: Genisys, Crimson Peak, SPECTRE, and Ant-Man, and television shows like Continuum, Doctor Who, Haven, The Muppets, Bates Motel, The Librarians, Mr. Robot, Arrow, DC’s Legends of Tomorrow, The Flash, and Marvel’s Jessica Jones.

rebecca-romijn-the-librarians-tnt

Performers we also highlighted that were nominated for Saturn Awards include Michael Douglas, Jessica Chastain, John Boyega, Domhnall Gleeson, Paul Rudd, Emily Blunt, Daisy Ridley, Mia Wasikowska, Charlize Theron, Evangeline Lily, Alicia Vikander, Rachel Nichols, Krysten Ritter, Rebecca Romijn, David Tennant, Alex Kingston, and William Shatner.

Just take a look at all these great award categories and nominations:

Best Comic-to-Motion Picture Release

Ant-Man
Attack on Titan, Part 1
Avengers: Age of Ultron
Kingsman: The Secret Service
The Peanuts Movie

Best Science Fiction Film

Ex Machina
Jurassic World
Mad Max: Fury Road
The Martian
Star Wars: The Force Awakens
Terminator: Genisys

Best Fantasy Film

The Age of Adaline
Baahubali: The Beginning
Cinderella
Goosebumps
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
Ted 2

Chastain Crimson Peak

Best Horror Film

Crimson Peak
Insidious: Chapter 3
It Follows
Krampus
It Follows
The Visit
What We Do In the Shadows

Best Action/Adventure Film

Everest
Furious 7
Mission: Impossible – Rogue Nation
The Revenant
Spectre
Spy

Best Thriller Film

Black Mass
Bridge of Spies
The Gift
The Hateful Eight
Mr. Holmes
Sicario

Ant-Man Rudd

Best Actor in a Film

John Boyega in Star Wars: The Force Awakens
Matt Damon in  The Martian
Leonardo DiCaprio in The Revenant
Taron Egerton in Kingsman: The Secret Service
Harrison Ford in Star Wars: The Force Awakens
Domhnall Gleeson in Ex Machina
Samuel L. Jackson in The Hateful Eight
Paul Rudd in Ant-Man

Best Actress in a Film

Emily Blunt in Sicario
Jessica Chastain in The Martian
Blake Lively in The Age of Adaline
Daisy Ridley in Star Wars: The Force Awakens
Charlize Theron in Mad Max: Fury Road
Mia Wasikowska in Crimson Peak

Michael Douglas looking 25 years younger in Ant-Man

Best Supporting Actor in a Film

Paul Bettany in Avengers: Age of Ultron
Michael Douglas in Ant-Man
Adam Driver in Star Wars: The Force Awakens
Walter Goggins in The Hateful Eight
Simon Pegg in Mission: Impossible – Rogue Nation
Michael Shannon in 99 Homes

Best Supporting Actress in a Film

Jessica Chastain in Crimson Peak
Carrie Fisher in Star Wars: The Force Awakens
Evangeline Lily in Ant-Man
Lupita Nyong’o in Star Wars: The Force Awakens
Tamannaah in Baahubali: The Beginning
Alicia Vikander in Ex Machina

Best Performance by a Younger Actor in a Film

Olivia DeJonge in The Visit
James Freedson-Jackson in Cop Car
Milo Parker in Mr. Holmes
Elias/Lukas Schwartz in Goodnight Mommy
Ty Simpkins in Jurassic World
Jacob Tremblay in Room

Best Film Director

J.J. Abrams for Star Wars: The Force Awakens
Guillermo del Toro for Crimson Peak
Alex Garland for Ex Machina
George Miller for Mad Max: Fury Road
Peyton Reed for Ant-Man
Ridley Scott for The Martian
Colin Trevorrow for Jurassic World

Best Film Writing

Guillermo del Toro, Matthew Robbins for Crimson Peak
Alex Garland for Ex Machina
Drew Goddard for The Martian
Jane Goldman, Matthew Vaughn for Kingsman: The Secret Service
Rick Jaffa, Amanda Silver, Colin Trevorrow, Derek Connolly for Jurassic World
Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt for Star Wars: The Force Awakens
George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris for Mad Max: Fury Road

Star-Wars-Force-Awakens-Rey-Finn-BB8-running

Best Film Editing

Maryann Brandon, Mary Jo Markey for Star Wars: The Force Awakens
Eddie Hamilton, Jon Harris for Kingsman: The Secret Service
Dan Lebental, Colby Parker, Jr. for Ant-Man
Leigh Folsom Boyd, Dylan Highsmith, Kirk Morri, Christian Wagner for Furious 7
Kevin Stitt for Jurassic World
Margaret Sixel for Mad Max: Fury Road

Best Film Production Design

Rick Carter, Darren Gilford for Star Wars: The Force Awakens
Scott Chambliss for Tomorrowland
Sabu Cyril for Baahubali: The Beginning
Colin Gibson for Mad Max: Fury Road
Thomas E. Sanders for Crimson Peak
Ed Verreaux for Jurassic World

Best Film Music

Tom Holkenborg for Mad Max: Fury Road
Johann Johannsson for Sicario
M.M. Keeravani for Baahubali: The Beginning
Ennio Morricone for The Hateful Eight
Fernando Velazquez for Crimson Peak
John Williams for Star Wars: The Force Awakens

Best Film Costume Design

Alexandra Byrne for Avengers: Age of Ultron
Kate Hawley for Crimson Peak
Michael Kaplan for Star Wars: The Force Awakens
Arianne Phillips for Kingsman: The Secret Service
Sandy Powell for Cinderella
Rama Rajamouli, Prashanti Tipirineni for Baahubali: The Beginning

Best Film Make-Up

David Marti, Montse Ribe, Xavi Bastida for Crimson Peak
Leslie Vanderwalt, Damian Martin, Elka Wardega for Mad Max: Fury Road
Neal Scanlan for Star Wars: The Force Awakens
Joel Harlow, Kenny Niederbaumer for Black Mass
Gregory Nicotero, Howard Beger, Jake Garber, Heba Thorisdottir for The Hateful Eight
Donald Mowat for Sicario

Best Film Special / Visual Effects

Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan, Chris Corbould for Star Wars: The Force Awakens
Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver, Andy Williams for Mad Max: Fury Road
Andrew Whithurst, Paul Norris, Mark Ardington, Sara Bennett for Ex Machina
Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence, Steven Warner for The Martian
John Rosengrant, Michael Lantieri, Tim Alexander for Jurassic World
Paul Corbould, Chris Townsend, Ben Snow, Paul Butterworth for Avengers: Age of Ultron

Bone Tomahawk

Best Independent Film

99 Homes
Bone Tomahawk
Cop Car
Experimeter
Room
Trumbo

Best International Film

The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
Goodnight Mommy
Labyrinth of Lies
Legend
Turbo Kid
The Wave

Best Animated Film

Anomalisa
The Good Dinosaur
Inside Out
Kung Fu Panda 3
Minions
When Marnie Was There

TELEVISION CATEGORIES

Best Science Fiction Series on Television

The 100
Colony
Continuum
Doctor Who
The Expanse
Wayward Pines
The X-Files

New Muppet Show on ABC

Best Fantasy Series on Television

Game of Thrones
Haven
Jonathan Strange & Mr. Norrell
Outlander
The Magicians
The Muppets
The Shannara Chronicles

Best Horror Series on Television

American Horror Story: Hotel
Ash vs. Evil Dead
Fear the Walking Dead
Salem
Teen Wolf
The Strain
The Walking Dead

Mr Robot news

Best Action/Thriller Series on Television

Bates Motel
Blindspot
Fargo
Hannibal
The Last Ship
The Librarians
Mr. Robot

Best Superhero Adaptation Series on Television

Arrow
DC’s Legends of Tomorrow
The Flash
Gotham
Marvel’s Agent Carter
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
Supergirl

Best Presentation on Television

The Cannibal in the Jungle
Childhood’s End
Doctor Who: The Husbands of River Song
Jim Henson’s Turkey Hollow
Sharknado 3: Oh Hell No!
The Wiz

Jessica Jones Krysten Ritter

Best New Media Television Series

Bosch on Amazon
Daredevil on Netflix
Dreamworks Dragons on Netflix
The Man in the High Castle on Amazon
Marvel’s Jessica Jones on Netflix
Powers on Playstation/Crackle
Sense8 on Amazon

Best Actor on a Television Series

Bruce Campbell for Ash vs. Evil Dead
Charlie Cox for Daredevil
Matt Dillon for Wayward Pines
David Duchovny for The X-Files
Grant Gustin for The Flash
Sam Heughan for Outlander
Andrew Lincoln for The Walking Dead
Mads Mikkelson for Hannibal

Continuum - Season 1

Best Actress in a Television Series

Gillian Anderson for The X-Files
Caitriona Balfe for Outlander
Melissa Benoist for Supergirl
Kim Dickens for Fear The Walking Dead
Rachel Nichols for Continuum
Krysten Ritter for Marvel’s Jessica Jones
Rebecca Romijn for The Librarians

Best Supporting Actor on a Television Series

Richard Armitage for Hannibal
Vincent D’Onofrio for Daredevil
Kit Harington for Game of Thrones
Toby Jones for Wayward Pines
Erik Knudsen for Continuum
Lance Reddick for Bosch
David Tennant for Marvel’s Jessica Jones
Patrick Wilson for Fargo

Best Supporting Actress on a Television Series

Gillian Anderson for Hannibal
Tovah Feldshuh for The Walking Dead
Calista Flockhart for Supergirl
Danai Gurira for The Walking Dead
Lena Headey for Game of Thrones
Melissa Leo for Wayward Pines
Melissa McBride for The Walking Dead

Best Younger Actor on a Television Series

Max Charles for The Strain
Frank Dillane for Fear the Walking Dead
Jodelle Ferland for Dark Matter
Brenock O’Connor for Game of Thrones
Chandler Riggs for The Walking Dead
Dylan Sprayberry for Teen Wolf
Maisie Williams for Game of Thrones

husbands-of-river-song

Best Guest Performance on a Television Series

Laura Benanti for Supergirl
Steven Brand for Teen Wolf
Victor Garber for The Flash
Scott Glenn for Daredevil
Alex Kingston for Doctor Who: The Husbands of River Song
John Carroll Lynch for The Walking Dead
William Shatner for Haven

HOME ENTERTAINMENT CATEGORIES

Best DVD / BD Release

Big Game (Starz / Anchor Bay)
Burying the Ex (Image Entertainment)
Monsters: Dark Continent (Anchor Bay)
The Tale of the Princess Kaguya (Universal)
The Cobbler (Image Entertainment)
Wolf Totem (Sony Pictures Home Entertainment)

X-Men Days of Future Past Rogue Cut

Best DVD / BD Special Edition Release

Furious 7 (Extended Edition) (Universal)
Society (Limited Edition) (Arrow Video)
The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Extended Edition) (Warner)
Vanilla Sky (Alternate Ending) (Paramount)
X-Men: Days of Future Past (The Rogue Cut) (20th Century Fox)

Best DVD / BD Classic Film Release

Burnt Offerings (Kino Lorber)
Cemetery Without Crosses (Arrow Video)
Ladyhawke (Warner Archives)
Miracle Mile (Kino Lorber)
The Monster That Challenged the World (Kino Lorber)
Tales of Terror (Kino Lorber)
X: The Man With the X Ray Eyes (Kino Lorber)

Best DVD / BD Television Release

Black Sails (Season 2) (Starz)
From Dusk Till Dawn (Season 2) (Entertainment One)
Hannibal (Season 3) (Lionsgate)
Lost in Space (The Complete Adventures) (20th Century Fox)
My Favorite Martian (The Complete Series) (MPI)
X-Files: The Collector’s Set (20th Century Fox)

Best DVD / BD Collection

Frank Darabont Collection (Warner)
Horror Classics (Volume 1) (Warner)
Jurassic Park Collection (Universal)
Mad Max Anthology

The 42nd Saturn Awards will be presented in June 2016 in Burbank, California.

C.J. Bunce
Editor
borg.com

Advertisements